Oslavy 90. výročí založení TJ Sokol Velká

Sokol Velká devadesátiletý

Do sokolovny ve Velké se v sobotu 25. 9. 2010 sešli členové Sokola a hosté, aby si připomněli a oslavili 90. výročí založení Tělocvičné jednoty Sokol Velká. Mezi hosty byli i předváleční členové jednoty, kteří byli cvičenci na Župním sletu žactva v roce 1935 a na XI. Všesokolském sletu, který se uskutečnil v roce 1948. Zahájení provedl M. Cvečka, který přivítal hosty v čele se starostou Sokolské Župy Středomoravské Jaroslavem Skopalem, starostou města Hranice Miroslavem Wildnerem, starostou hasičů ve Velké Radkem Hlavinkou a zástupcem osadního výboru Václavem Sehnalíkem.

Po hymně a vzpomínce na zemřelé členy, starosta Sokola Velká M. Krajíček přednesl proslov o historii Tělocvičné jednoty Sokol Velká, která byla založena 10. října 1920. Poprvé byla její činnost zastavena za druhé světové války, podruhé po únorových událostech 1948. Znovuobnovená činnost byla v roce 1999. Jednota má nyní 72 členů, působí zde odbor všestrannosti, volejbalový oddíl a taneční kroužek Stepping Mothers.

Po proslovu o historii a současnosti pronesli své zdravice hosté, br. J. Skopal, M. Wildner, M. Sehnalík a R. Hlavinka. Následovalo vystoupení děti z Tělovýchovné jednoty, které ve svém tanečním vystoupení mimo jiné i postavili „sokolovnu“. Vystoupení nacvičila Š. Hlavinková. Na závěr slavnostního posezení si všichni zazpívali při harmonice sokolskou píseň - 6. července-Sokolíci.

V přisálí sokolovny byla instalována výstava fotografií, historických knih, pohárů a diplomů. Na LCD televizi se promítaly další fotografie a ukázky z tanečních vystoupení.

Účastníci si zakoupili almanach o historii a dostali zmenšenou kopii historické vlajky naší jednoty z roku 1924.

Po ukončení slavnostní schůze pokračovala zábava při country muzice za velké účasti až do pozdních večerních hodin.